سوله یو بی ام

سوله یو بی ام

سوله یو بی ام چیست؟

طراحی سوله یو بی ام : در ابتدا باید نوع سوله و کاربری آن مشخص شود سپس طراحی نقشه ی سازه آغاز می شود . طراحی ها در قالب نقشه تهیه می شوند این نقشه ها شامل طرح کلی اسکلت و فرم سازه می باشد این نقشه ها توسط طراحان شرکت صورت می پذیرد طراحانی که با تکیه بر دانش به روز و تجربه ی بالای خود سوله هایی بدون نقص و ایراد  را طراحی می کنند . نقشه ی این طرح ها با استفاده از نرم افزار های پیشرفته و جدیدی تهیه می شوند و این نقشه ها در پایان نیز در اختیار سازندگان به جهت ساخت قرار گرفته می شوند .

یکی از انواع سوله ، سوله یو بی ام است که در مقابل روش هایی مانند تیرورقی امروزی تر و جدید تر محسوب می شود. سرعت طراحی و ساخت این سوله ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته و قیمت ساخت آن ها نیز به صرفه تر شده است . در ساخت این سوله ها از روش هایی بهره گرفته شده است که سرعت ساخت را تا چندین برابر در مقابل سوله های تیرورقی افزایش داده است و این مهم سبب شده تا ساخت این سوله ها جهشی بزرگ در این زمینه پدید آورد .

سوله های یو بی ام به دلیل وزن کم و روش ساختی که دارند سوله هایی ضد زلزله و امن محسوب می شوند که در مقابل عواملی همچون طوفان و برف نیز استحکام خود را از دست نمی دهند .

در این سوله ها از پوشش های پلی اورتان به جهت عایق کاری سازه استفاده شده است ، این ویژگی می تواند در مناطق بسیار سرد یا بسیار گرم بسیار کارآمد باشد .

سوله های یو  بی ام در مواردی که نیاز به سازه هایی با ارتفاع جانبی بالا و یا سوله های طبقاتی باشد مورد استفاده قرار می گیرد .

سوله های یو بی ام جهت کاربری های متفاوتی اعم از سوله های ورزشی، سوله های صنعتی، سوله های کشاورزی (سوله مرغداری، سوله گاوداری، سوله دامداری، سوله پرورش بوقلمون، سوله پرورش بلدرچین، سوله انبار محصولات کشاورزی، سیلوهای گندم، سیلوهای غلات، سوله قارچ،انبار سبزیجات و.. )، انبار مهمات، سردخانه های صنعتی، کمپ های نظامی، نمایشگاه خودرو و.. مورد استفاده قرار می گیرد.

سوله های یو بی ام نیز همانند سوله های تیرورقی از محدودیت هایی برخوردار است و در مقابل سوله های خرپایی می توانند تمام این محدودیت ها و معایب را پوشش داده و سوله هایی با حداکثر توانایی و قابلیت های ویژه ساخته و به مشتریان تحویل دهند .

محدودیت های سوله یو بی ام :

  1. نمی توان از جرثقیل سقفی در این نوع سوله ها استفاده نمود .
  2. نمی توان از جرثقیل پایه ای در این طرفین این سوله ها استفاده نمود .
  3. نمی توان این سوله ها را به راحتی جابه جا نمود و امکان باز و بسته کردن قطعات بسیار دشوار است .
  4. محدودیت در ابعاد دهانه ی سوله اشکالی جدی در این سازه ها محسوب می شود .
  5. همه ی مراکز قادر به استفاده از این نوع سوله ها نیستند همانند بیمارستان ها .
  6. سازمان های نظام مهندسی در بعضی موارد این سوله ها را تایید نمی کنند .

ساخت سوله یو بی ام:

هر یک از انواع سوله ها روش ساخت مختص خود را دارند در سوله های یو بی ام ابتدا توسط ماشین آلاتی دهانه ی سازه تنظیم می شود سپس ساخت سوله آغاز می گردد دهانه ی سوله ها نمی توانند از حد معینی بیش تر باشند در غیر این صورت هزینه ی زیادی به خریدار تحمیل می شود .  برای اینکه در ساخت این سوله ها نیاز به جوشکاری نباشد قطعات را به وسیله ابزاری به نام سیمر به هم متصل می کنند که این باعث امنیت سوله نیز می گردد .

سوله یو بی ام که نسل جدیدی از سوله ها محسوب می شود هزینه ساخت را به نسبت سوله های قدیمی تر مانند تیرورقی تا درصد زیادی کاهش داده و این در حالی است که سوله های خرپایی هم ارزان تر و به صرفه تر و هم سبک تر و مقاوم تر هستند و از این رو مورد استقبال بیشتر مشتریان قرار گرفته است.

سوله, سوله فوری, سوله یو بی ام, طراحی سوله یو بی ام, کاربری سوله یو بی ام, محدودیت های سوله یو بی ام, موارد استفاده سوله یو بی ام

اجزای سازنده سوله یو بی ام

اجزای سازنده سوله یو بی ام: سوله های یو بی ام (ubm) بر خلاف سازه های دیگر دارای پیکره ی اسکلتی نبوده و اجزای سازنده ی آن کاملا متفاوت می باشد و همین ویژگی باعث شده است که این نوع سازه در هر نقطه ای قابلیت طراحی و اجرا داشته باشد. این نوع سازه با وجود تفاوت هایی که با سایر سوله ها دارد و به عنوان سوله ای مدرن مورد استفاده قرار می گیرد، دارای اجزای تشکیل دهنده ای می باشد.

در ادامه ی این مطلب به ارائه ی توضیحاتی درباره ی اجزای سازنده سوله های یو بی ام می پردازیم.

اجزای این سوله عبارتند از : دستگاه های تولید سازه ، برنامه ی آنالیز کننده، نیروی انسانی، عایق کاری، دستگاه های مونتاژ

دستگاه های تولید سازه:

تریلی چندکاره ای که کامپیوتر کنترل کننده، ابزار تولید و موتور فرم دهنده روی آن سوار هستند و قابلیت این را دارد که سازه ای با دوام از جنس گالوانیزه را تولید کند را دستگاه تولید سازه می گویند.

برنامه آنالیز کننده:

نوعی نرم افزار است که نقش کلیدی در میان اجزای سازنده ی سوله های یو بی ام داشته که علاوه بر کمک رسانی در امر طراحی عالی و برآورد هزینه ها، به وسیله آن می توان مقاومت فوندانسیون مورد نظر را محاسبه کرد و گامی موثر برای تولید این سازه برداشت.

نیروی انسانی از اجزای سازنده سوله یو بی ام

در کنار اجزای دیگر ساخت این سوله  نقش نیروی انسانی غیر قابل انکار می باشد. در ساخت سازه های یو بی ام حضور یک تکنسین به همراه ۱۰ تا ۱۵ نفر کارگر امری ضروری می باشد.

دستگاه مونتاژ (دستگاه دوخت)

در ساخت سازه های یو بی ام پیچ و مهره کردن کاربرد نداشته و در عوض برای متصل کردن پنل های از پیش ساخته شده و فرم دهی آن ها از این دستگاه استفاده می شود.

ubm, اجزای تشکیل دهنده سوله های سبک, اجزای سازنده سوله یو بی ام, سوله, سوله سبک, سوله یو بی ام, سوله یو بی ام چیست
بدون نظر

ارسال دیدگاه