سوله استاندارد

سوله استاندارد

ساخت سوله صنعتی

ساخت سوله صنعتی : موارد کاربرد سوله صنعتی که به صورت سازه ای فلزی دارای یک یا چند دهانه با سقفی شیب دار برای پوشش دهانه ها را می توان برای کارخانه های صنعتی، دامداری ها، انواع انبار، تعمیرگاه ها و نمایشگاه ها و … دانست که امروزه طرفداران زیادی را پیدا کرده است . چرا که علاوه بر کم هزینه بودن در ساخت می توان در مدت کوتاهی نسبت به ساختمان سازی برای هدف مشخص، آن ها را مورد بهره برداری قرار داد.

برای ساخت انواع سوله صنعتی مهندس ساخت و تکنسین ها باید به مواردی از قبیل سرعت وزش باد، ابعاد دهانه ها، طول ستو ن ها، حداکثر میزان بار وارده جانبی و … توجه زیادی داشته باشند . همچنین می توان ادعا کرد که چنان چه مواردی مانند جوشکاری با کیفیت و عدم استفاده از اتصالات استاندارد و عدم رعایت کارگذاری دقیق اجزا و مسائلی از این دست مورد توجه قرار نگیرد، سازه ی مورد نظر استحکام و انسجام لازم خود را از دست داده و هر چند که محاسبات و طراحی دقیقی صورت گرفته باشد، کاری بی فایده می شود که می تواند خسارات جبران ناپذیری را برای بهره برداران از آن ها به بار بیاورد.

بنابراین در کنار توجه به طراحی و محاسبات دقیق مهندسی در ساخت سوله صنعتی بایستی موارد جانبی نیز به صورت ریز و سنجیده مورد توجه قرار بگیرند تا بتوان در نهایت از سوله صنعتی با کیفیت بالا و در عین حال کم هزینه  برای هر کاربردی بهره برداری کرد. (هزینه ساخت سوله )

ساخت سوله صنعتی اگر با محاسبات دقیق و رعایت استانداردها توسط متخصصین در این امر، صورت بپذیرد می تواند مزایایی مانند سبک وزنی- هزینه کم- سرعت ساخت بالا- کم بودن پرتی فضا و استفاده بهینه از محیط – استحکام و ایمنی بیشتر – تنوع در ساخت و … را نسبت به ساخت ساختمان هایی برای همین منظور به همراه داشته باشد.

 

ساخت سوله های تیرورقی با استفاده از روش های سنتی انجام می گیرد. سوله های تیرورقی با توجه به قدمت زیادی که دارا می باشند و همچنین با پیدایش سوله های جدید تر با ویژگی های بهتر در حال حاضر کم تر مورد استفاده قرار می گیرند.

ساخت سوله های تیرورقی به چه صورتی می باشد؟

سوله های تیرورقی با توجه به اسم آنها با استفاده از ورقه های فولادی که در کارخانه برش داده می شود ساخته می شوند. این نوع سوله با میزان زیادی فولاد تشکیل می شود به همین دلیل وزن آن معمولا بالا می باشد. اجزای سوله های تیرورقی با استفاده از پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. سوله های تیرورقی بیشتر برای ساخت هایی کاربرد دارند که به دهانه ای کمتر از ۱۵ تا ۲۰ متر نیاز دارند. بنابر این از این نوع سوله نمی توان برای پروژه های گسترده استفاده نمود. بنابراین در ساخت های گسترده تر استفاده از این نوع سوله از نظر اقتصادی به صرفه نمی باشد و ما ساخت و استفاده از سوله های خرپایی را پیشنهاد می کنیم.

سوله های تیرورقی از نظر اقتصادی نیز به هیچ عنوان به صرفه نمی باشد چرا که بیشتر این سوله ها از فولاد تشکیل می شود و قیمت فولاد نیز در بازار ها به صورت نوسانی بوده و قابل تغییر می باشد.

مراحل ساخت سوله های تیرورقی

سوله های تیرورقی در ابتدا در زیر نظر مهندسین حرفه ای انجام در کارخانه های ساخت سوله انجام می گیرد. قاب های اصلی سوله های تیرورقی در کارخانه ها ابتدا برش خورده شده و سپس به یکدیگر جوش داده می شوند.  سوله های تیرورقی مرحله به مرحله زیر نظر مهندسین طراح و کنترل کیفیت صورت می گیرد. ساخت سوله های تیرورقی همانند سوله های دیگر دارای محاسبات فنی خاصی می باشد که دارای پیچیدگی های گسترده ای است. در حال حاضر در سوله سازی استفاده از این نوع سوله بسیار محدود می باشد چرا که در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی ساخت و استفاده از سوله های تیرورقی به صرفه نمی باشد.

انواع سوله, ساخت سوله های تیرورقی, سبک سوله, سوله, سوله سبک, سوله های تیرورقی, سوله های سنگین, متریال سوله های تیرورقی, مراحل ساخت سوله های تیرورقی

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی : امروزه استفاده از سوله ها در موارد گوناگون در حال افزایش بوده و جایگزین ساختمان های بتنی با وزن های سنگین و نیز هزینه بر شده اند.

سوله ها انواع متنوعی دارند که از لحاظ شکل ظاهری، کاربرد، و …. قابل تقسیم بندی هستند . که در میان انواع آن ها می توان به سوله های خرپایی و تیرورقی اشاره کرد که دارای کاربردهای زیادی هم می باشند.

این دو نوع سوله که دارای اسکلت های فلزی هستند  و در صنایع مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیرند، که علی رغم داشتن شباهت هایی با یکدیگر، دارای وجه تمایزهایی نیز  می باشند که با هندف آشنایی بیشتر، در ادامه ی مطلب آن ها را بیان می کنیم.

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی

  1. دهانه سوله های تیرورقی تا ارتفاع ۲۰ متر قابل طراحی است اما برای سوله های خرپایی محدودیت ارتفاع و ابعاد دهانه وجود ندارد.
  2. هزینه ی تمام شده در سوله های تیرورقی بالاست اما هزینه ساخت سوله های خرپایی به صورت چشگیری کاهش یافته است.
  3. سوله های تیر ورقی حجیم وسنگین می باشند اما سوله های خرپایی سبک وزن هستند.
  4. سوله های خرپایی قابلیت تحمل فشار و وزن های بالایی را دارند در حالی که استحکام و انسجام سوله های تیرورقی کمتر می باشد.
  5. ساخت سوله های تیر ورقی زمان بر است در حالی که سرعت طراحی سوله ها و ساخت سوله های خرپایی بسیار بالاتر می باشد.
  6. کاربر سوله های تیر ورقی محدود به صنایع خاص می باشد در عین حال سوله های خرپایی کاربردهای متنوع و گسترده ای دارند.
  7. قدمت ساخت سوله های تیر ورقی بالاست اما سوله های خرپایی در شمار سوله های مدرن هستند.
  8. هزینه ی حمل و نقل و ساخت در سوله های تیر ورقی بالا بوده و در سوله خرپایی پایین می باشد.

 

انواع سوله ها, تفاوت های سوله خرپایی و سوله تیرورقی, خرپا سوله, سوله, سوله ارزان, سوله تیرورقی, سوله خرپایی, فروش سوله تیرورقی, فروش سوله خرپایی, مزایای سوله خرپایی, معایب سوله تیرورقی
بدون نظر

ارسال دیدگاه