اسکلت فلزی

اسکلت فلزی

اسکلت فلزی

اسکلت فلزی سوله : در هر ساختمان یک بخش اساسی واصلی وجود دارد که نقش بسزایی در مقاومت و استحکام ان ایفا میکند که به آن اسکلت ساختمان گفته می شود.

همانطور که گفته شد مهم ترین بخش سازه های ساختمانی اسکلت آن است که شامل:

 1. اسکلت فلزی
 2. اسکلت بتنی

عمده ترین اسکلت مورد استفاده در ساختمان اسکلت فلزی می باشد برای ساخت اسکلت های فلزی نیاز به ازارالات خاصی می باشد.

علم ساخت در وا خل کارخانه صورت می گیرد مرحله ی قبل ساخت اسکلت، طراحی آن می باشد طراحی توسط طراحان متخصص و با تجربه صورت می پذیرد و هر مهندسی با هر سطح دانشی توانایی طراحی این سازه ها را ندارد زیرا اولین موضوع مطرح در این نوع سازه ها بحث ایمنی استحکام آن است که تنها کارخانه هایی قادر به ساخت آن می باشند که گروه های متخصص و زیره به جهت این کار برگزینند.

فلز مورد استفاده در این نوع اسکلت های فلزی معمولا فولاد می باشد.

مزایای اسکلت های فلزی:

 • مقاومت وایمنی بسیار بالا که در مقابل نیروهایی از جمله طوفان یا باد وزلزله و..دارد
 • طول عمر بالای این نوع اسکلت ها
 • وزن پایین این نوع اسکلت ها که موجب کاهش وزن ساختمان نیز می گردد
 • فوندانسیون سبک تر به جهت وزن کنی که دارد
 • سرعت اجرا وساخت در این نوع اسکلت فلزی بسیار بالاست
 • فضای کمی که آشغال می کند و به همین دلیل میزان زیربنای پروژه افزایش پیدا می کند

ساخت اسکلت:

تکنسین های مربوط با در نظر داشتن طرح نقشه ها شروع به ساخت اصولی ودقیق اسکلت ها می کنند.

اتصال قطعات در اسکلت های فلزی توسط جوشکاری وپیچ ومهره در داخل کار خانه صورت می گیرد.

ایمنی واستحکام اسکلت ها وابسته به کیفیت متریال مورد استفاده می باشد واینکه متریال به وسیله ی دستگاه های پیشرفته وبه روز جوشکاری و برش داده شوند.

پس از طی این مراحل نوبت به رنگ کاری اسکلت می رسد رنگاری باید با استفاده از رنگ های مرغوب با دقتی بالا روی تمام سطح اسکلت انجام شود بعد از خشک شدن رنگ، اسکلت برای بارگیری وحمل به محل مورد نظر آماده می شود و در محل توسط مهنوسین و تکنسین ها اجرا و نصب می گردد.

خرید سوله

فروش سوله

سوله ارزان

 

اسکلت فلزی, اسکلت های بتنی, انواع اسکلت های ساختمانی, انواع سازه های فلزی, ایران سوله, ساخت اسکلت فلزی, سوله, هزینه ساخت اسکلت فلزی

انواع سوله اسکلت فلزی

انواع سوله اسکلت فلزی : به طبع ساخت سازه های فلزی نیاز به مهارت و توانایی ویژه ای دارد تا از بالاترین کارایی و استحکام برخوردار باشند از سازه های فلزی در مکان های مختلفی می توان استفاده نمود . یکی از انواع سازه های فلزی سوله است که کاربردی ترین و بهترین نوع سازه های فلزی نیز محسوب می شود .

سوله ها را می توان در مواردی چون : آشپزخانه ها , مکان های مذهبی چون مساجد و تکیه ها و حسینیه ها , ترابری ها و انبارها , فروشگاه ها و سالن های خرده فروشی , مزارع  مزارع , موارد صنعتی و نظامی و .. استفاده نمود .

انواع سوله ها را می توان به سه دسته تقسیم کرد :

 • سوله های خرپایی
 • سوله های یو بی ام
 • سوله های تیرورقی

سوله های خرپایی :

این سوله ها در مقابل سایر سوله ها کاربردی تر است و به جهت خصوصیات منحصر به فردی که دارد بیش تر مورد استفاده قرار می گیرند . فضای مناسبی که به وسیله این سوله ها ایجاد می گردد بسیار امن و مستحکم است و مناسب برای هر نوع فعالیت صنعتی و تولیدی ها و ..

کیفیت سازه های ساخته شده در این سوله ها به حدی بالاست که می توان از آن ها در ساخت ابر سازه ها و پروژ های عظیم که تحت فشار زیادی هستند بهره جست . این سوله ها در مدت زمان کوتاهی آماده و تولید می گردند که می تواند ویژگی مطلوبی برای این سازه ها باشد .

سوله های یو بی ام :

یکی دیگر از انواع سوله ها , سوله های یو بی ام است که با استفاده از دستگاه هایی چون UBM ساخته می شوند . وزن آن ها نسبت به سوله هایی مانند تیرورقی کم تر است که این یکی از مزایای این سوله محسوب می شود و دلیل این کاهش امر حذف تیرورق ها از سقف این سازه هاست .

سوله های تیرورقی :

ابتدایی ترین روش ساخت سوله , تیرورقی است این سازه ها با وزن سنگینی که دارند امروزه روز کم تر مورد استفاده قرار می گیرند . به دلیل وزن بالایی هم که دارند هزینه های تمام شده در ساخت این سوله ها به میزان قابل توجهی زیاد است .

ابعاد استاندارد سوله

 ابعاد استاندارد سوله : اقدام به کار سوله سازی امری بسیار حساس و دقیق می باشد که لزوما بایستی به وسیله افراد متخصص در این حوزه انجام بپذیرد.

سوله ها مانند هر سازه ی دیگری باید دارای ابعاد و اندازه هایی باشند که رعایت تمام آن ها در مراحل مختلف الزامی است و در رابطه با اهمیت داشتن این امر می توان گفت که، بدون در نظر داشتن این ابعاد نمی توانیم سازه ای استاندارد را تولید کنیم .

برای ساخت انواع سوله لازم است در مرحله ی ابتدایی هدف، کاربرد و نیاز سوله ها را مشخص نماییم تا بتوانیم از این طریق ابعاد استاندارد سوله را تعیین کنیم.

بنابراین توضیحات می توان گفت که ابعاد هر سوله به گونه ای مشخصا مختص به همان سازه می باشد. اما با این وجود ابعاد استاندارد سوله در حالت کلی، به گونه ای که متناسب برای انواع کاربری ها باشد در ادامه این متن آورده می شود.

ابعاد استاندارد سوله در طول و عرض و ارتفاع و شیب

 • به طور کلی طول سوله نباید بیش از ۹۰ متر باشد و فاصله ی تعیین شده برای تیرها و ستون های آن ها بین ۶ تا ۹ متر در نظر گرفته شده است که معمول این فاصله ها در سازه های ایرانی ۶ متری هستند.
 • معمول ترین ابعادی که برای ساخت دهانه ها در عرض سوله به کار می رود؛ ۲۰ تا ۳۵ متر است که رعایت آن باعث ایجاد بهینه ترین دهانه ها خواهد شد.
 • سومین فاکتور از ابعاد استاندارد سوله میزان ارتفاع آن می باشد. حداقل میزان ارتفاع ۴ متر و حداکثر آن ۲۵ متر در این سازه ها برآورد شده است که البته بهترین ابعاد مورد استفاده برای ارتفاع، مابین ۶ تا ۱۲ متر در نظر گرفته می شود.
 • آیتم مهم دیگری که در مبحث ابعاد استاندارد سوله بایستی مورد توجه قرار بگیرد، اندازه ی شیب سقف سوله می باشد.

شیب استاندارد سوله ها بین ۱۰ تا ۳ درصد می باشد . رابطه ی میان دهانه و شیب سوله رابطه ای معکوس می باشد به این معنا که هر چقدر دهانه ی سوله بزرگتر باشد میزان شیب کمتر است و در مقابل هرچقدر ابعاد دهانه کوچکتر باشد، شیب سوله بیشتر می شود.

 

سوله, سوله فوری, سوله مرغوب, سوله های استاندارد, سوله های خرپایی, سوله های سبک, سوله های یو بی ام
بدون نظر

ارسال دیدگاه