اجزای سوله

اجزای سوله

اجزای تشکیل دهنده سوله

اجزای تشکیل دهنده سوله : هر سوله از یکسری اجزای مختص خود تشکیل شده اند که در این مقاله سعی داریم هر یک را شرح دهیم :وله

وال پست

یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده سوله وال پست است . این قطعه به عنوان ستون و نگهدارنده دیوار سازه عمل می کند وال پست در انتهای سالن نصب می شود مکانی که دیوار سازه در آن جاست . شکل ظاهری این قطعه به صورت تیر یا ستون طراحی شده است و وظیفه آن انتقال نیروهایی است که به دیوار وارد می شود وال پست این نیروها را به صورت متوازن به فریم سازه منتقل می کند که همین باعث دوام بهتر دیوار ها می گردد .

استرات

اتصال قاب ها در سوله ها توسط استرات صورت می گیرد و نیروهای وارده بر قاب ها را به یکدیگر منتقل می کنند استفاده از استرات در سوله موجب افزایش ظرفیت سازه می گردد و به عنوان یک تکیه گاه جانبی عمل می کند و استرات ها به کمک جوشکاری به ستون اصلی سازه متصل می گردند و طول آن ها به طور معمول بین ۵ الی ۸ متر است .

قاب اصلی

قاب اصلی سوله از ستون ها تشکیل می شود به این صورت که تیرها ابتدا به هم جوش داده می شوند و تشکیل یک قاب فلزی را می دهند . قاب اصلی سوله از مهم ترین اجزا تشکیل دهنده ی سوله است که نقش مهمی در ساخت سوله دارد که بنا بر نوع سوله و کاربری آن ساخته می شود .

مهاربند

یکی دیگر از اعضای تشکیل دهنده این سازه ها مهاربند است . مهاربند ها دو نوع هستند : مهاربند قائم و مهاربند افقی .

وظیفه این اجزا افزایش سختی لوله است لوله هایی که به صورت طولی و عرضی در سازه ها استفاده می شوند . اجرای این اجزا عمدتا به وسیله میل مهار صورت می گیرد .

جرثقیل

از دیگر اعضای سوله ها جرثقیل است . از این ابزار برای جا به جایی بارها و اجسام سنگین در سوله ها استفاده می شود و دارای انواع مختلفی هستند : جرثقیل های دروازه ای , دیواری , سقفی , تاور کرین و ..

 

اجزای تشکیل دهنده سوله یو بی ام, اعضای سوله, انواع سوله, روش های ساخت سوله, ساخت سوله, سوله, سوله خرپایی, سوله سبک, سوله های سبک, کاربری سوله

اجزای سوله

اجزای سوله :  سوله هایی که در زمان فعلی قابلیت ساخت در کشور ایران را دارند به سه نمونه سوله تیرورقی، سوله خرپایی و سوله یو بی ام تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آن ها از اجزای متفاوتی تشکیل شده اند و به هم پیوستن تمامی آن ها باعث به وجود آمدن پیکره ای واحد می شود که امکان بهره برداری های متنوعی را برای افراد ایجاد کرده اند.

به طور کلی اجزای سازنده سوله در دو نوع تیرورق و خرپایی تقریبا شبیه به هم بوده و سوله های یو بی ام دارای اجزای متفاوتی از این دو می باشند.

غالب اجزای سازنده سوله در دو نوع اول را اشیای فلزی تشکیل می دهند و باعث به وجود آمدن اسکلت فلزی برای این سوله ها می شوند، این در حالی است که سوله های یو بی ام به طور کلی فاقد اسکلت فلزی هستند .

بنابر این توضیحات می توان اجزای سوله در نوع تیر ورق و خرپایی را از قرار: قاب اصلی، وال پست، لاپه، استرات، بادبند، مهاربند، تکیه گاه جرثقیل ها، سینه بند، تیر ها، ستون ها و … نام برد .

قسمت های مختلف سوله های یو بی ام را می توان به نرم افزارهای آنالیز کننده، دستگاه های تولید کننده، ماشین های دوخت یا سیمرها تقسیم بندی نمود .

یکی از موارد مهمی که در ساخت سوله ها به خصوص در خرپایی ها و تیر ورقی ها دارای اهمیت زیادی می باشد، نحوه ی اتصال اجزای سوله به یکدیگر است که تاثیر زیادی بر استحکام آن ها می گذارد. در این رابطه می توان گفت که معمول ترین روش برای متصل کردن اجزای سوله روش جوشکاری و پیچ و مهره کردن است که در سوله های یو بی ام نیاز به این کار نبوده و آن ها را به وسیله ی ماشین های دوخت به یکدیگر اتصال می دهند.

 

اجزای تشکیل دهنده سوله, اجزای سوله, انواع سوله, انواع سوله های سبک, ایران سوله, ساخت سوله, ساخت سوله های خرپایی,سوله, سوله خرپایی
بدون نظر

ارسال دیدگاه